dylanmadisson
dylanmadisson dylanmadisson
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.00 for 3 pounds. At that rate, how many pounds of apples can you buy for $8.00?

Respuesta :

yeetlesuwu
yeetlesuwu yeetlesuwu
  • 02-11-2020

Answer:

12 pounds

Step-by-step explanation:

4 x 2 is 8 right? Well, then, you take 3 and multiply by 4 to get 12.

(I kinda went dumb during the middle of typing this out so I got stumped for a minute)

Answer Link

Otras preguntas

Why is the cost of public policies important to consider
an anxiety dis order that involves a fear of intracting with others or being in a social student is called
A store sells shirts at three prices only: $25, $30, and $35. How many different combinations are possible for the store to sell 20 shirts for a total of $600?
Which of the following is a factor of:5n^2 - 6n - 27​
Was it he/him that dropped the vase? choose the correct pronoun and give the usage and case (nominative or objective)
1. Which description best fits Chester? For clarity: a. A differentiator competes through good designs, high awareness, and easy accessibility. b. A cost lead
Find the value of x.
A food processor is priced at $79.99. It is on sale for 25% off the price. What is the sales price of the food processor? Round your answer to the nearest cent.
Get 3 in a row to continue! Get 3 in a ro Should there be a comma before the highlighted word? Sideshow Mel and the architect designed an incredible roller coas
how would the galaxy be different if gravity did not exist