jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

Which type of medication can increase the risk of falls?
In which Supreme Court Decision was the principle of separate but equal ruled unconstitutional?
To prevent accidental overdose, medications should be kept:
Aaron is planting a garden in his backyard. The length of the garden is 6 feet and the width is 9 feet. What is the area of the garden? What is the perimeter?
Stuck on some questions again
Why was the Bastille chosen as a target for violence?
I'm so bad at these.. I really need help :(
How many states are there in the US?
Which point could be on the line that is parallel to line KL and passes through point m
Which was Congress’s response to the Nullification Crisis? a law that forbade the federal government from using force to collect tariffs a law that allowed