americavega090 americavega090
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $87.75 for 5.4 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

bravenmcconnell bravenmcconnell
  • 01-12-2020

Answer:

16.25

Step-by-step explanation:

divide money by the weeks .

Answer Link
sevillaalek sevillaalek
  • 01-12-2020
The cost per week would be $87.75 / 5.4 weeks
87.75/5.4 = 16.25

That means the cost of lunch per week is $16.25
Answer Link

Otras preguntas

A scientific law A. cannot be questioned B. cannot be understood C. cannot be discovered D. cannot be broken
The fastest a human has ever run is 27 miles per hour.How many miles per second did the human run?
Type this equation in standard form.3x = 2y + 7
What is a run on sentence
Explain, in complete sentences, which method you would use to solve the following system of equations and why you chose that method. Show your work and provide
What two tasks need to be done after installing a secondary hard drive?
In Romeo and Juliet, which two characters are NOT foils? A. Benvolio and Tybalt B. Lady Capulet and Nurse C. Mercutio and Romeo D. Paris and Escalus
How many singers are required before the group is considered an a cappella chorus? A. Four singers total are needed. B. Only one or two singers per
How can you solve a problem that involves multiplication or dividing a fraction by a decimal
(French Revolution)Why did the French people had such a negative feeling towards Marie Antoinette?