doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

When baby lia met her uncle's big dog for the first time, she cried and tried to move away from the dog. lia is most likely _____?
Which function is negative for the interval [–1, 1]?The answer is the second graph
Why would the male pelvis exhibit more prominent (pronounced) bone markings than the female pelvis?
At one time, the Texas Junior College Teachers Association annual conference was held in Austin. At that time a taxi ride in Austin was $1.15 for the first 1/5
Oxygen is a form of energy
One characteristic that is important to consider in social network theory is reciprocity of relationships.
What was John Adams favorite music
what group of people were placed into slavery in West Africa
If the phrase white elephant means "a property requiring much care and expense but yielding little profit, what might a white elephant symbolize in this story?
In a basketball game, all together the top three players scored a total 55 points. Steph scored five more points than Klay. Andre scored four less points than K