11001845 11001845
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Chris earns $44 washing 4 cars. At this rate, how much does Chris earn washing 6 cars?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-12-2020

Answer:

$66 for 6 cars.

Step-by-step explanation:

This is a rather simple problem. To find the answer you must divide 44/4= 11. Now knowing that Chris earns $11 per car if you multiply 11x6= 66 you can find out Chris makes $66 for 6 cars.

Answer Link

Otras preguntas

what germanic tribes conquered rome in 476
what is the unit rate per bottle of 24 bottles of juice sells for $9.60
What number has 7 thousands, 3 fewer hundreds than thousands, 1 more ten than thousands, and 1 more one than hundreds?
Gametes are necessary for successful sexual reproduction. TRUE or FALSE.
How did slavery support mercantilism in Great Britain?
a receding glacier leaves behind rocky, barren land. how would life begin on this land?
Exclamation points can be used at any time since they have generally lost their meaning in the English language. (Points : 2) True False
Buy one get one free on earbuds , retail price is $25 each. I sell the earbuds for $17 each. What is my cost for each pair of earbuds? What is my profit for ea
What one is divisible by 9 is it 115,504,968,646 or 882
Which equation represents a quadratic function? (1) y = x + 2 (3) y = x 2 (2) y = ∙x + 2∙ (4) y = 2