rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

A 15.75-g piece of iron absorbs 1086.75 joules of heat energy, and its temperature changes from 25°C to 175°C. Calculate the specific heat capacity of iron.
How do you sing to techno music
The side of a square garden is 12 meters and the total length of the wire brought for fencing the garden is 19 m. Will the wire length be sufficient to fence ga
How often does a 100 year flood happen
How do the sun’s gravity and the earth’s inertia keep us orbiting in the solar system?
during the first years of growth the height of a tree can be modeled with the function h=-t^2 +12t+10 where t is the time in years since being planted and h is
What is the value of d?Round your answer to the nearest tenth.
What was the main difference between China's two revolutionary movements?
Someone help me out please
Why do you think compound machines are sometimes called complex machines