HelpMeWithMath091 HelpMeWithMath091
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mini muffins are also sold at Muffin Mart. Each mini muffin is sold for $0.35. Diego has $3.00 for mini muffins. How many mini muffins can he buy with $3.00? *

Respuesta :

evelynsantos0219 evelynsantos0219
  • 02-12-2020

Answer:

I agree with both.

Step-by-step explanation:

If it's $3 per dozen that would be $0.25 per muffin because

3÷ 12 = 0.25

And if Andre has $2 than he can only afford 8 muffins because

0.25 x 8 = 2

And if Elena wants 16 muffins

16 x 0.25 = 4

So she will have to pay $4.

Hope this makes sense and helps!

Answer Link

Otras preguntas

) determine the theoretical yield and the percent yield if 21.8 g of k2co3 is produced from reacting 27.9 g ko2 with 29.0 l of co2 (at stp). the molar mass of k
APLZ HELP ASAP INSCRIBED QUADRILATERALS
Solve the formula for the perimeter of a rectangle with width W and length I for the length p=2w+2I
Please help meeeee.....
Which acts prohibited public opposition to the government? A. The Townshend Acts B. The Intolerable Acts C. The Alien and Sedition Acts D.
What was the role of Winston Churchill during World War 2?
A bin is constructed from sheet metal with a square base and 4 equal rectangular sides. if the bin is constructed from 48 square feet of sheet metal, then what
who spoke against british rule in colonial times
you are charged $16.05 after tax for a meal. Assume sales tax is 7%, what was the menu price for the meal
José Martí NO vivió en