caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

can someone help me with this????????????
During the budget crisis of 1995, president clinton vetoed the budget passed by congress because of
Which of these layers inside Earth is the hottest? A. Crust B. outer Core C. Lower mantle D. Asthenosphere
hi there can anyone help me out with this please
the natural process where the sun's energy is trapped by the atmosphere to make the earth warm enough for life is known as global warming heat traps jet stream
Which planet has the largest day-night temperature difference?
Most plots unfold chronologically. true false
Two resturants have rooms to rent for dinner parties. One resturant charges $100 to rent a room and $20 per person, The other charges $25 to rent the room and $
Meaning of battle sweat
What term applies to a country with a primarily agricultural based economy?