leighjesseca
leighjesseca leighjesseca
  • 03-12-2020
  • History
contestada

How did the United States pay for the Louisiana Purchase? ​

Respuesta :

rich25boss
rich25boss rich25boss
  • 04-12-2020

Answer:

the U.S paid 15 million dollars

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is NOT included in an APA citation for a scholarly journal article? Please explain answer. a) article author(s) b) page number range c
Which of these sentences from “With a Little Help From My Friends” uses hyperbole? A. "Now I won't bore you with religion," he said, "but let me tell you about
how can i simplify the algebraic expression: x^5*x^4
How does Stevenson argue that the modern day prison systems acts as a continuation of slavery?
Which event is an example of irony in Macbeth?
Write an equation for the line going through the points (4,15) and (-2,15)
What is a derived physical quantity? Name three derived physical quantities, and for each, give its S.I. units and its U.S. Customary units.
4) In the stratosphere what protects you from ultraviolet radiation from the sun?
A 2-pint bottle of maple syrup costs $34.04. What is the price per cup?
Decide whether each statement is true or false or choose the best answer to make each statement true. 1. ( True or False ) The number of hours of daylight, the