brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

Which contributed most directly to the expansion of the Orthodox Christian Church and the Roman Catholic Church?​
Please someone help with its dude today
You want to invite 48 people to a party what is the least number of invitations and napkins you should buy to have one of for each person and none left over ​
You throw a calculator into the air at 240m/s. What maximum height does it reach?
Catching passes in flag football can help develop reaction time.
Determine if the given statement is true or false. Every natural number is an irrational number. True False
PLEASE SOMEONE HELP ME ITS URGENT
2. What did the author of "The Cold Equations" most likely want you to believe
The main and original incentive for European countries to explore was ___.
What is the main incentive for using a command economy?A.profitB.stabilityC.progressD.economic equality