davidfelipe4491 davidfelipe4491
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Apples sell 4 for 2.40 how much do 6 apples cost

Respuesta :

zhqwwh2576 zhqwwh2576
  • 04-01-2021

Answer:

3.6

Step-by-step explanation:

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

$3.60

Step-by-step explanation:

2.40 / 4 = .60 per each apple, simple mental math.

60 * 6 = 360

Answer Link

Otras preguntas

What is a REAL LIFE example of passive transport? Please answer asap!
A toddler is taken to the emergency room (ER) and the triage nurse tells the parent that the child’s weight is 25 pounds. When the nurse enters the data into th
What is the balanced equation to: carbon disulfide burns in air to form carbon dioxide and sulfur dioxide?
A brother and a sister are in the same math class. there are 8 boys and 10 girls in the class. one boy and one girl are randomly chosen. what is the probability
What was henry the navigator searching for?
A ball is dropped and falls with an acceleration of 9.8m/s2 downward. it hit the ground with a velocity of 49 m/s downward. how long did it take the ball to fal
Once the DNA of a person is copy it can be compared to the DNA of other people by using
What law ended this policy by becoming the first to restrict immigration?
Franklin Delano Roosevelt's Infamy Speech December 8, 1941 "Yesterday, December 7, 1941—a date which will live in infamy—the United States of America was sudden
3/2:5/7=12/5:x solve for X