aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

What are the 27 amendments for the usa?
Maya bought 3 CDs that were each the same price. Including sales tax, she paid a total of $ 47.70 . Each CD had a tax of $ 1.10 . What was the price of each CD
Food & Stuff uses the FIFO method to find the cost of goods sold and the value of the ending inventory. The table records the number of units received in th
Can naranja be a Spanish word for the color or can it just be used for the fruit?
Adam is a team leader for a packing and moving company. Today, his team packed 96 boxes in 4 hours. What was his team's packing rate, in boxes per hour?
the instructions for mixing a rose fertilizer call for 3/8 cup of potash and 1 3/4 cups of nitrogen.what is the ratio of nitrogen to potash
There are 96 problems on a math test. 40% is Algebra problems and the rest are Arithmetic problems. How many Arithmetic problems are on the test?
Chris sells encyclopedias and earns $45 for each set he sells. How many sets did he sell if he earned $540 last week?
What is the difference between fission and fusion The help would be appreciated
Can someone please answer these questions?