rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

The first gift is a box of 18 chocolate candy bars, and the second gift is a pack of 12cookies. Destiny wants to use all of the chocolate candy bars and cookies
Which change to the U.S. Constitution was a direct result of the Slave Trade Compromise?
How do I solve f(x)=mx+b?I know how to find the slope, m=slope which is rise/run. But how do I determine if a table is a linear graph & what do I do next?
What is the last number in the number sequence given below? 10 : 10 : 20 : 45 : 110 : 300 : ? Requires explanation, thanks!
What is a function of your skin
ashley bought 6 pounds of flour for $3. how many pounds of flour did she get per dollar?
Use this result to find the work done if this force field moves an object from the point (-2,3) along the piecewise linear path to (1,3), and from there to (2,4
An effective speech of inspiration appeals to reason not emotion
Wich undefined term can contain parallel lines?
Rachel and Hugo sorted 236 crayons into boxes for a local arts project. Each box had 10 crayons. How many crayons were left over?