hannapeterson745 hannapeterson745
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Washington is buying a gallon of milk for $3.99 and some boxes of cereal for $4.39 each. If Mr. Washington has
$20, how many boxes of cereal can he buy?

Respuesta :

vineeeleee
vineeeleee vineeeleee
  • 01-02-2021

Answer:

$20-$3.99(milk)=$17.01÷$4.39(cereal)=4 boxes of cereal

Answer Link

Otras preguntas

What will be the reciprocal of 5/3?
What role do unit rates have in our daily lives?
Ernesto: El restaurante donde comiste ayer es bastante caro. Sara: Es verdad. ____________ más o menos 50 dólares por la cena. A. Busqué B. Almorcé C. Pagué
A ball of mass 0.2 kg is dropped from a height of 10 m. How much mechanical energy does it have right before it hits the ground? (Assume there is no air resista
The Boden family is taking a road trip across the US. After initially driving for awhile, the Bodens decide to make a plan to drive a set number of miles each d
1/2x+4=2/3x solve for x
Why were Archaea and Bacteria grouped together by biologists until recently? A. They look similar. B. They have very similar DNA. C. They are both very anci
sequence of the following star outcomes in order of the mass of the original star, with the smallest mass first: neutron star, white dwarf, and black hole?
Round 12.245 to the tenths
How do you solve this equation 35x2/5= ?