shermanv07 shermanv07
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

mikey usually buys a box of 18 candy bars for 12.49 whats the unit rate of price per candy bar

Respuesta :

kev57braun
kev57braun kev57braun
  • 01-02-2021

Answer:

1.44

Step-by-step explanation:

1 box 18 candy bars each box 12.49

18 divide by 12.49 equals 1.44 each candy bars

Answer Link

Otras preguntas

Find the missing side and angle measures in triangle ABC. Round your answers to the neFind the missing side and angle measures in triangle ABC. Round your answe
Drag the cards to create a two-digit number that matches these rules. Note: Not all cards will be used. ● 0 2 is one of the digits 10 is the nearest ten when ro
Differentiate between an organic combustion reaction and an inorganic combustion reaction.
Help with is ixl please
The study of the communicative function of touch is known as A) haptics. B) paralinguistics. C) chronemics.
Plot the point on this function with an x-value of 6. What is the y-value of this point?
PLSS HELP MEEE!! It'll be very appreciated
Maria is going to purchase cranberry juice and lemon-lime soda for a new fruit punch recipe. The recipe calls for 3.5 times as many bottles of lemon-lime soda a
There were 169 tickets for a major league baseball game. The lower box tickets cost $12.50 and the upper box tickets cost $10.00. The total amount of money spen
PLSS HELP MEEE!! It'll be very appreciated