Respuesta :
Solution :
Particulars             Economy    Standard     Delux        Total
Units produced (a) Â Â Â Â Â Â Â 10000 Â Â Â Â Â Â 5000 Â Â Â Â Â 2000 Â Â Â Â Â Â Â 17000
Orders shipped (b) Â Â Â Â Â Â Â 1000 Â Â Â Â Â Â Â Â 500 Â Â Â Â Â Â 200 Â Â Â Â Â Â Â Â Â 1700
No. of orders per unit (c) Â Â Â 10 Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â 15 Â Â Â Â Â Â Â 25
Total no. of parts (c)x(a) Â Â 100000 Â Â Â Â Â 75000 Â Â Â Â 50000 Â Â Â Â Â Â 225000
Machine hrs per unit (d) Â Â Â Â Â 1 Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â 3 Â Â Â Â Â Â Â Â Â 5
Total machines hrs (d)x(a) Â Â 10000 Â Â Â Â Â Â 15000 Â Â Â Â 10000 Â Â Â Â Â Â Â Â 35000
Lab hrs per unit (e) Â Â Â Â Â Â Â Â Â 2 Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â 2 Â Â Â Â Â Â Â 2
Total lab hrs (e)x(a) Â Â Â Â Â Â Â 20000 Â Â Â Â Â Â 10000 Â Â Â 4000 Â Â Â Â Â Â Â 34000
Pool rate for material handling activity [tex]$=\frac{\text{total material handling cost}}{\text{total no. of parts produced}}$[/tex]
                                [tex]$=\frac{225000}{225000}$[/tex]
                                = $ 1
a). Material handling cost per part [tex]$=\frac{\text{total material handling cost}}{\text{total no. of parts produced}}$[/tex]
                                [tex]$=\frac{225000}{225000}$[/tex]
                                = $ 1
b). Material insertion cost per part [tex]$=\frac{\text{total material insertion cost}}{\text{total no. of parts produced}}$[/tex]
                             [tex]$=\frac{2475000}{225000}$[/tex]
                             = $ 11
c). Cost per machine hours [tex]$=\frac{\text{total machine cost}}{\text{total machine hours}}$[/tex]
                      [tex]$=\frac{840000}{35000}$[/tex]
                      = $ 24
d). Cost per labor hours [tex]$=\frac{\text{total finishing cost}}{\text{total labor hours}}$[/tex]
                    [tex]$=\frac{170000}{34000}$[/tex]
                    = $ 5
e). Cost per unit shipped [tex]$=\frac{\text{total packaging cost}}{\text{total no. of units shipped}}$[/tex]
                    [tex]$=\frac{17000}{1700}$[/tex]
                    = $ 10
Cost per unit overhead = (1 x 10) + (11 x 10) + (24 x 1) + (5 x 2) + (10 x 1)
                    = $ 164