ObiAni
ObiAni ObiAni
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

pls help or i will get an F
one easy question

pls help or i will get an F one easy question class=

Respuesta :

billgkgk
billgkgk billgkgk
  • 03-02-2021

Answer:

p = 5.88/3 –.75

The original be price was $1.21 per lb pound

Step-by-step explanation:

To find the new price per pound, divide 5.88 by 3.

Then subtract .75 from the new be price to find the original price.

5.88/3 = 1.96

1.96 –.75 = 1.21

Answer Link

Otras preguntas

Write the possessive forms of these pronouns. A. He ___ B. She___ C. It____ D. They___ E. I___ F. We___ G. You___ H. Who___
What is the main function of the digestive system? A. to break down food into nutrients that can be circulated throughout the body B. to exchange oxygen a
Algebra help please?
PLS HELP ASAP 50 POINTS AND BRAINLIEST USER
when would you use primary resources when writing an essay
Simplify the expression 3a+4+b+2a+5+b
State the theorem or postulate that justifies why D is parallel to E.
anyone knows the answer to these questions?
Give the equation of a line that is parallel to y=3 through the point (4,4).
After modifying the font of the Subheading1 style, you notice that the font of Subheading2 has also changed. What is the most likely reason for this? A. The Sub