Jwa85100
Jwa85100 Jwa85100
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nick spends 12$ to buy 16 oranges. How much does Nick snap per orange
A. $0.25
B.$0.75
C.$1.33
D.$4.00

Respuesta :

ADVENTUROUSBOY
ADVENTUROUSBOY ADVENTUROUSBOY
  • 02-02-2021

Answer:

B. 0.75

Step-by-step explanation:

hope it will help u

plz follow me

Answer Link
elracke
elracke elracke
  • 02-02-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

12=16

divide

6=8

divide

3=4

divide

1.5=2

divide

0.75=1

Make sure to check your work!

Answer Link

Otras preguntas

What challenges did the Chinese face in the West?
The graph shows the distance, y, in miles, of a moving motorboat from an island for a certain amount of time, x, in hours: What is the speed of the motorboat? 3
Which of the following developments is an example of industrialization?
How does deforestation affect the carbon cycle?
Please choose the answer that describes the scientific notation for 5,098,000. a. 5.098 108 b. 5.098 75777 c. 5.098 106 d. 5.098 107
A group of people who are related by marriage, blood, or adoption.
Why was China completely unaware of civilizations like India and Mesopotamia in the early years (like in 2000 BCE to 1000 BCE and that general time period)?
Find the discriminant of the equation. x^2 + 3x - 4 = 0
blank percent of 200 miles is 150 miles
which term describes the school of psychology that studies how ideas can combine in the mind,resulting in a form of learning? a.associationism b.behaviorism c.f