Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

Johnny and sally bought 4 pounds of mulch and two pounds if seedfor the garden.how many ounces of these products did they purchase?
Ben and Antonio both take the same bus to school. Ben's ride is 7/8 of a mile. Antonio's ride is 3/4 of a mile. Who has a longer bus ride?
Which best describes a purpose of the Monroe Doctrine? A. to expand the territory of the United States into Spanish Florida B. to convince President James Monro
explain the difference between these 3 lenghs: 4cm 4.0cm and 4.00cm ????
Which sentence uses the underlined word correctly? A. The tall oak trees provide good shade during the day. B. The tall oak trees provide well shade dur
how did Czar Alexander II's emancipation edict affect the lives of Russian serfs?
In 1668, Francesco Redi conducted an experiment with jars of meat. This experiment was noteworthy because it _____.
What characterizes an elastic collision, but not an inelastic collision, in a closed system? A. Momentum is conserved B. Total energy is conserved C. Kinetic e
After the fall of the Roman Empire, the Merovingian dynasty of the Franks __________.
what is the answer to 5(p+6)=8p