moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

at a concession, stand seven hotdogs and two hamburgers cost $12.75; two hot dogs and seven burgers cost $16.50. find the cost of one hot dog and one burger.
Bones contain more ________ than any other organ. A. Iron B. Phosphate C. Calcium D. Vitamin C
What is 4.95 +4883.83
Word problems with rational numbers
how to write 2000 using exponents
How do you Graph 0=x+1/4y+1/2
Simplify 6 - (-2) - 3(-5). -11 -7 19 23
What produces the largest amount of federal revenue in the United States? A. individual income tax B. corporation income tax C. estate taxes D. excise taxes
It is recommended that an adult drink 64 fluid ounces of water every day. Josey has already consumed 700 milliliters of water.How many more liters should he dri
What North American river empties into the gulf of California