ShawdowKnight494
ShawdowKnight494 ShawdowKnight494
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

I will give you brainiest just pls answer this question!!!

I will give you brainiest just pls answer this question class=

Respuesta :

mjgirl1914 mjgirl1914
  • 02-02-2021

Answer:

The correct unit price is $1.19 per pair of gloves. She made the mistake of dividing the total price by 3 instead of 3 dozen(which is 36).

Step-by-step explanation:

hope that helps!!!

Answer Link
kylieyoung0515
kylieyoung0515 kylieyoung0515
  • 04-02-2021
The correct unit price is $1.19 per pair, hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

a single volcanic eruption, such as mount tambora, affects climate over a period of ______________.
Flammability (how something burns) is an example of
6(2u +2) + 7u + 3 = 6(u +5) - 2u
Solve the simultaneous equations by substitution 4x+3y=-2 3y=4-x
How do scientists decide which isotope to use, when dating a rock?
A body builder exerts 15 N of force over 3 m. How much work did she do? 3.33 J 5 J 45 J 15 J
How does an atom of tellerium become an ion.
Which is the best rebuttal to address the counterclaim? With modern technology, scientists can make advances without involving the one hundred million animals n
The circumference of a circle is 119.32 kilometers. What is the circle's radius? __________ km
This is a combination of two or more words that functions as a single unit of meaning. Definition:? This is a UsaTestprep word puzzle