kaylaroy2 kaylaroy2
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

A 2-quart carton of apple juice costs $4.56. What is the price per cup?

Respuesta :

samanthamazariego1 samanthamazariego1
  • 04-02-2021

Answer:

57 cents

    or

$0.57

Step-by-step explanation:

1 quart= 4 cups

2 quarts=8 cups

8 cups=4.56

Divide each side by 8

1 cup=0.57

Hope this Helps!

Answer Link

Otras preguntas

I need help!!!PLZ!!!!!
I need help on this question
what does “ a picture is worth a thousand words “ mean?
Find the degree of B
Find x of the rhombus
A botanist has discovered a new plant species and is trying to classify the plant. it’s seed has one cotyledon, it has six flower parts, it’s leaves have pa
A sudden change in the body’s salt and water balance would most likely be caused by a malfunction in which organ?
Simplify (5+2i) - (3+4i)
Who was the 21st president of the United States of America
Find the volume (in terms of pi) of a sphere of its surface area is 400 pi ft2