KNGD4714 KNGD4714
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

A store sells 1 1/4 pound package of turkey for 9 dollars what is the price of the turkey in the package

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 05-02-2021

Answer:

$7.2

Step-by-step explanation:

Given data

Weight = 1 1/4

convert to simple fraction= 5/4 pounds

The cost of 5/4 pounds of package = $9

Let us find the cost per pound

cost per pound = 9/5/4

multiply by the multiplicative inverse of the denominator

cost per pound = 9*4/5

cost per pound = 36/5

cost per pound = $7.2 per pound

Hence the cost of 1 pound of the package is $7.2

Answer Link

Otras preguntas

Choose the word that describes a person who is smart but in a sneaky way. A. Sharp. B. Cunning. C. Intelligent. D. Skillful.
How many ping pong balls would it take to fill a classroom that measures 22 feet by 16 feet by 9 feet? (Assume that a ping pong ball has a diameter of 1.5 inch
log4(x)+log4(x+15)=2
luke jogged a total of 56.5 miles last week. if luke jogged the same distance,d, each day for 3 days and half that distance on each of the reamaining days, whic
What is the prefix of active
3-2i/5i+2 What is the solution?
the form of city government merges executive and legislative functions in single group of officials
Simplify. 26 + (–3) ∙ (–8) A. –184 B. –2 C. 2 D. 50
which Enlightment thinker wrote that people in society are bound to one another by an implicit ' social contract,,
Divide and express the result in standard form. 8/7-i