pugaragon
pugaragon pugaragon
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nika bought a set of 12 rubber ducks for $72.



What is the cost of 1 rubber duck?

Respuesta :

JP110
JP110 JP110
  • 04-02-2021
Each one will cost $6.00 because $72/12=6.00
Answer Link

Otras preguntas

help me pls i don’t get it!! WHAT WOULD BE THE TOTAL ENERGY NEEDED TO BREAK ALL OF BONDS IN A CH4 MOLECULE? A. 413 B. 432 C. 1653 D. 1728
What is a similarity transformation from PQRS to WXYZ
find the area for this
Rain that evaporates before it reaches the ground is called.
PLEASEEEE In a waterskiing competition, a jump ramp has a length of 25 ft. and the angle between the ramp and the water is 22° What is the height of the ramp to
The latitude at which the noon sun is directly overhead is known as the sun’s: A. declination B. insolation C. perihelion D. aphelion
Barium hypochlorite and perchloric acid net ionic equation.
Why do you think these four New Deal agencies have endured for more than 70 years after the depression ended?
What’s the correct answer
An 8 pack of light bulbs cost $22.40 what’s the unit price