samfCharsavasquele samfCharsavasquele
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

Walmart sells a case of 24 cans of diet coke for $6.88. Publix sells a 12 pack of diet coke for $3.99. Which is the best buy?

Respuesta :

0Summer 0Summer
  • 02-11-2016
Wal-Mart is the better buy.
(Wal-Mart = 24 for $6.88. Publix = 12 for $3.99(for 24 it'd be $7.98))
Answer Link

Otras preguntas

The position equation is s = -16t^2 + vot + so where s is height of the object in feet, vo is the initial velocity of the object, and so is the initial height o
Which lines in this excerpt from Shakespeare’s Romeo and Juliet foreshadow the tragic ending of the play? ROMEO: Peace, peace, Mercutio, peace! Thou talk'st of
Transcontinental railroad offect us by
Solve for n: 6(2n + 3) – 4n + 32 = 90
Factor this expression completely and then place the factors in the proper location on the grid. x2 - 9
Evaluate [(51 + 3) − 3²] ÷ 9 ⋅ 2.
What document should you refer to if you have questions regarding the safety or disposal of a chemical? where can this document be located?
Use the underlined suffix to determine which word means “to make legal.” legal ly legisl ation legal ize
What does the line 3x+7y=7 look like?
What is the heating capacity, in btus, of a cylindrical storage tank of propane with a radius of 0 .75 feet and a height of 2 feet? assume that 1 cubic foot of