Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal per
ounce--a 16-oz bag of
M&Ms that costs $3.20, or a
2-oz bag of M&Ms that costs
$0.50?

Respuesta :

trini10kal
trini10kal trini10kal
  • 01-03-2021

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

2-0z bag of M&Ms costing $0.50 is better, because

0.50/2 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

Please can anybody answer fast?
Answer the following question by placing the words in the correct order ¿Adónde vas para nadar (to swim)? "I go to the in order to la para = playa voy nadar
What is the period and frequency of the second hand on a clock?
PLEASE HELP ME PLEASE
During what time period did composers test the very definition of music itself?
60x24 please help cant look it up free and ez points
Find the area of the figure.
A wire-mesh tube commonly placed after an artery has been open is called a.
What is an explanation of the endosymbiotic theory?.
5. Four strong nation-states that developed in Europe by the mid-1400s were A. Portugal, Spain, England, and France B. Spain, Germany, England, and Norway C. Sc