jajpopra0001
jajpopra0001 jajpopra0001
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy, 5 for $4.25 or 8 for $6.88?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

5 for $4.25

Step-by-step explanation:

First you find how much of one each cost

4.25 divided by 5 = 0.85

6.88 divided by 8 = 0.86

The one for 5 for $4.25 is one cent less

one cent is still money

Answer Link

Otras preguntas

2. Rental of a campsite is $15 plus $7 per day for stays of 1 to 7 days. For the function that finds the total cost from the number of days, the largest value i
A nutritionist is interested in estimating the proportion of consumers who look to purchase organic produce. How large of a sample would be necessary in order t
how would you define an ocean current?
Please help please please please
What is the square root of 85
I'd like to know wat this tattoo says underneath the new tattoo
i nee d some help pls
Write T or True if the statement is true; write For False if the statement is false. 1. The greenhouse effect is a natural process that supports life on the ea
What defines the region of Latin America?
does 2^8 equal (3sqrt{16})^6