tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

Jeremy is given the choice between two chocoletes,chocolates, and Y. Which..........
2,047÷41=sloveadd expression
When getting into shape by exercising, the subject's maximum recommended number of heartbeats per minute (h) can be determined by subtracting the subject's age
A small electric motor produces a force of 3 N that moves a remote-control car 4 m every second. How much power does the motor produce?
1. Let a and b be integers. Prove that if a|b, then a”|6" for all positive integers n.
the following data is the number of calories in fast food burgers 221,289,339,377,390,499 500,521,538what is the mean,mode,median,range?
17. P(-6, 16), Q(2, -4), R(-6, 14), S(-2, 4)Slope of PQ Slope of RSTypes of Lines
Ralph has a cylindrical container of parmesan cheese. The diameter of the base of the container is 2.75 inches, and the height is 6 inches. What is the area of
I 3. Write the equation of the line that has a slope of -2/3 and passes through (-1,3).
(3x - 3) [6(x - 10) What is the value of x? Enter your answer in the box. X=