amandaskyehall
amandaskyehall amandaskyehall
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Marcus purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price how much will 7 pounds of grapefruit cost?

show alll work

thxxx <3

Respuesta :

20118457
20118457 20118457
  • 04-03-2021

4.90*3 = 14.7  

The cost will be for the garpfriut will cost 14.7 $

Answer Link

Otras preguntas

Mon copain et moi, nous ________________ de la bonne musique au concert. (entendre)
Because of his approach to running the federal emergency relief program, harry hopkins was
Prefixes and suffixes are both _____. a. affixes b. roots c. etymologies d. inferences
during the last thunderstorm, a flurry of tiny gallstones danced across the roof of our house- what type of sentence is this
On a string of red and blue lights, the red lights blink every 3 seconds, and the blue lights blink every 5 seconds. How many times will they blink at the same
which is a characteristic of a short story? a: it tells about a real eventb: it utilizes tone and mood to illustrate theme
One of the customers has twisted her ankle.  You give her a lift in an electric buggy. You drive 5.9 kilometres to the customer.  You then drive 4 kilometres to
Melissa keeps a poster showing the Victorian feminine domestic ideal in her dorm room. She says she loves imagining the past when women’s worlds were at home an
which is a reason why Congress uses its power to investigate?
What should you do if a person expresses intent to harm himself or herself or to harm others?