vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

why is the sea levels rising
50. Regarding product mix, brand name is a part of A. place. B. price. C. product. D. promotion.
Which of these redox reactions is spontaneous as written? a. Ni + Zn2+ → Ni2+ + ZnB. Mg + Li+ → Mg2+ + LiC. Cu + Au3+ → Cu2+ + AuD. Zn + Ca2+ → Zn2+ + Ca?
Need help 1 through 10
For a one-way trip, the trucking company charges a flat rate of $250 per truck, plus $1.25 for every mile driven. The apparel company has a budget of less than
What is the solubility of 2 kg of potassium chloride dissolved into 750 cm3 of water
Last week Holly took a math test. She got 98 out of 123 questions correct. What percentage did Holly get correct? Round to the nearest hundredth.
For a given​ voltage, the resistance of a circuit is inversely related to its current. if a circuit has a resistance of 5 ohms and a current of 12 ​amps, what i
Find the coordinates of k
May I please have the answers to these someone