taylorgsmith27 taylorgsmith27
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Linda bought 13 pounds of rice for $7.
How many dollars did she pay per pound of rice?

(round to the nearest hundredth)

Respuesta :

Shadow1363
Shadow1363 Shadow1363
  • 01-04-2021

Answer:

13pounds =$7

13/7pounds = $1

1.85pounds=$1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The first division of political parties came about because of what issue
How many significant figures are in the measurement 603.040 g? A. 3 B. 4 C. 5 D. 6
some One Please Help
the measure of 1 is 30 degrees less than twice the measure of 2. what is the measure of 1? what is the measure of 2
Help I need this quick
Twain's novel Joan of Arc contributed to the romantic revival. a. True b. False
Bacteria cells are classified as prokaryotic while fish cells are classified as eukaryotic. Which of the following best describes the difference between these t
Write a a sentence for each word? blasé,bolster, and deplore.
How did the u.s. acquire the mexican cession
which stimulant is also referred to as Crystal or crank and leaves the user feeling confused , shaky, and paranoid when it wears off