jsjanjdndjwlskfjr jsjanjdndjwlskfjr
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 8 dollars. Yoko buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Yoko pays.

Respuesta :

Hellofunnygirls
Hellofunnygirls Hellofunnygirls
  • 01-04-2021

Answer:

8×p≈c

Step-by-step explanation:

Because if each is 8 dollars you would multpy the number (Or Letter) by how many you want or have.

Answer Link

Otras preguntas

Briefly describe two ways to formally amend the constitution
Can you help me please urgent !!
what do socialism and communism have in common?
I’m having problems with these type of problems
Luis drove 308 miles on 21 gallons of gas what is his gas mileage round to the nearest MPG​
AP World vs AP US History..... Thoughts?
What was left of A dollars after 45% of it was spent? (Show your work.)
please answer the above question?​
a rectangle is no more than six inches wide and its perimeter measures 28 in at least how long is the rectangle​
Please select the word from the list that best fits the definition Could