salrez salrez
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Travis bought 6 new notebooks for school for $9.30. How much was each
notebook?

Respuesta :

sunabariii
sunabariii sunabariii
  • 02-04-2021

Answer:

1.55

Step-by-step explanation:

9.30/6=1.55

Answer Link
xSoon
xSoon xSoon
  • 02-04-2021

Answer:

One notebook equals $1.55.

Step-by-step explanation:

($9.30) / 6 is equal to $1.55. Moreover, one notebook is $1.55 as this number multiplied by 6 yields $9.30.

Answer Link

Otras preguntas

Kendra is sinking of an integer greater than -3 2/5 and less then -2.7. Which of the following number could Kendra be thinking of
what are so good free movie apps or websites
Is Greenland on the Pangea map?
The sum of Ellie's age and Genya's age is 60. In six years, Genya will be eight times as old as Ellie. How old is Ellie now?
What are the two factors that create metamorphic rocks ?
Mary purchase 9 1/2 pints of ice cream for her celebration. If each guest will be served 3/5 pints of ice cream what is the greatest number of ice cream they wi
investigate the existence of a extrema value, what does the markered part mean?
A baker has [5 1/4]pies in her shop.She cuts the pies into pieces that are each [1/8]of a whole pie. How many pieces of pie does she have?
Select the correct answer. What does the structure of the poem as the outspread wings of a flying bird convey?
What is the difference between domestic and foreign policy ?