chillindolan
chillindolan chillindolan
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

the cost of peanuts varies directly with the number of pounds bought.If 5 pounds costs $7.50, find the cost of 3 pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-12-2016
3 pounds of peanuts must cost $4. 50 because the unit price is $1. 50 times 3 equals $4. 50
Answer Link

Otras preguntas

Penny reads 13 pages in 1/4 hour. What is the unit rate for pages per hour? For hours per page?
please help!! my brain is blank I can't think ;^;
What is the constant of proportionality in the equation x/y=2/9?​
FREE 100 POINTS, PLEASE MAKE SURE TO GO TO MY PROFILE AND THANK ME!! DOUBLE POINTS AND BRAINIEST IF YOU ANSWER MY LATEST QUESTION CORRECTLY!
What are the numbers of symmetries for this figure? Enter your answers in the boxes. Number of rotational symmetries: Number of lines of reflectional symmetry:
Black skin color is dominant to pink skin color in pigs. Two heterozygous black pigs are crossed. a. What is the probability that their offspring will have pink
The bank agrees to give you a loan of $35,000 with 2% simple interest over 8 years. how much will your monthly payments be?
Simplify 3x + 1-4x + 4
what is shaky banking during the great depression ​
A philosophy developed by Arab scholars was the belief that God’s love can be found through a personal relationship with God. This philosophy is called