jaelynb824 jaelynb824
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

How many DVDs can you buy with $192 if one DVD costs $16?”

Respuesta :

Akuinginpintar
Akuinginpintar Akuinginpintar
  • 04-05-2021

Answer:

You could buy 12 DVDs when one DVD costs $16.

Step-by-step explanation:

192 / 16 = 12

Answer Link

Otras preguntas

What unit is used to express the pressure of a gas?(1) mole (2) joule (3) kelvin (4) pascal
Justify each step used to simplify the expression.3x+2y-2x+2=3x-2x+2y+2
Which solution has the greatest osmolarity?
Please Answer These Questions I Really Need Help Please answer these questions in complete sentences. 1. If you are looking at cells from an onion
At STP, which 4.0-gram zinc sample will react fastest with dilute hydrochloric acid? (1) lump (3) powdered(2) bar (4) sheet metal
How do you solve x-y=1 ; x+y=3. Please Explain
Charlene decided to ride her bike from her home to visit her friend Danny. Three miles away from home, her bike got a flat tire and she had to walk the remain
a train starts from rest and speed up to 20%m/s in a time of 10 seconds. determine the acceleration of the train?
A unified group of countries, the Communist bloc, was located in what world region?
Passage of the Social Security Act (1935) helped American workers by (1) creating jobs for the unemployed (2) guaranteeing a minimum wage (3) legalizing the rig