maryannonuwa maryannonuwa
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Suppose that 11 inches of wire costs 44cents.
At the same rate, how many inches of wire can be bought for 24 cents?

Respuesta :

aubreybrainard04
aubreybrainard04 aubreybrainard04
  • 01-06-2021
6 inches of wire can be bought with 24 cents.

44/11 = 4
4 cents per inch
24/4 = 6
Answer Link
prashantmangrati04
prashantmangrati04 prashantmangrati04
  • 01-06-2021

we can bought 6 inches of wire which costs 24 cents

Answer Link

Otras preguntas

A community is building a square park with sides that measure 150 meters. To separate the picnic area from the play area, the park is split by a diagonal line f
Four-fifths of a math class is made up of female students. What is the ratio of male students to female students?
Someone help me quick pls
I need help :(((((((((((
What's the difference between modern and ancient communication
HELP ME PLEASE RN PLZ Match each example to the correct story element. Plot, setting, conflict, character AND THEME. 1.) The prince realized that he shouldn’t
Should bullies be legally responsible for there actions? Write a 3 body paragraph I’ll give brainiest
What is the meaning of the phrase “common good” as used in the following sentence? The administration also discouraged stockpiling food, warning that food hoard
Casey has a litter of 7 puppies and 4 of them are gray. At this rate, how many puppies would be gray in a litter of 28 puppies
please help me with this equation