Kekeangelo2 Kekeangelo2
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

Robert paid $4.5 for 3 apples. Find the cost per apple.

Respuesta :

ashish4112119
ashish4112119 ashish4112119
  • 01-07-2021

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

so its

4.5 ÷ 3

which

1.5

Answer Link

Otras preguntas

The Organization of Petroleum Exporting Countries (OPEC) controls much of the world's production of oil. If its members decide to lower their daily oil producti
Which could be the measures of the three angles of an acute triangle. A. 40, 90, 50 B. 45, 45, 90 C. 25, 25, 130 D. 70, 80, 30
After the colonists won independence from Britain, what was their main concern?.
William Lloyd Garrison was a white abolitionist from the North who called for "immediate and complete emancipation of all slaves." Which of these statements is
in light of amendment VI, a 1963 supreme court decision in Gideon v. Wainwright specified?
What was the northernmost point of Japanese control by December 1942? French Indochina, Hong Kong, Manchuria, or Thailand.
a runner runs at 7.6mph for 3 1/2 hours how many miles did he run
If you walked at an average speed of 102 m/s, how long would it take to cross a road that is 16-m wide?
please explain what I am to do with this problem 1x= -1; x+5=4
How did sectionalism emerge in the 1820s? Compare the priorities of the regions. (5 points)