Lubella
Lubella Lubella
  • 04-07-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Ambrose paid $10 for 1.25 pounds of almonds. How much did the almonds cost per pound???

Ms Ambrose paid 10 for 125 pounds of almonds How much did the almonds cost per pound class=

Respuesta :

rxy390 rxy390
  • 04-07-2021
I think it’s 8 dollars because 10/1.25 is 8
Answer Link

Otras preguntas

look at image below urgant 1000 points alert
A chemistry professor who teaches a large lecture class surveys his students who attend his class about how he can make the class more interesting, hoping he ca
Give reason why Environmental problems are just as real, just as controversial and just as in need of intelligent solutions which is possible through educated a
Use the Remainder Theorem to find the remainder: (16x^4 – 8x^3 – 4x + 1) ÷ (2x + 1) 3 1 -1 5
Which details of Beatty's account of firemen make it credible/incredible? Is his account a history or simply a fable meant to influence Montag's behavior?
The volume of a sphere is * cubic centimeters. What is the radius?
Find the value of the power. 3⁵=​
Hi can someone help me with this question please?
I need help solving these two questions For question 4 it also isn't D For question 7 it also isn't B
What temperature scale is used in the ideal gas equation