shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

There are two jobs you can apply for. the first job pays $22,000 the first year, with raises of $4,000 each year thereafter. the second job pays $26,000 the fir
Find the percent of the number. Explain your method. 30% of 50
The sum of the first and third of three consecutive even integers is 156. Find the three even integers
What where some things Benjamin Banneker did to change the world?
Who was alexander hamilton
In what way do the people actually "disappear" in "The City Is So Big"? a.They cannot be seen once they go inside the buildings. b.They disappear behind closed
The grading system based on the amount and distribution of finish on an animal is called
Who was the leader of the constitutional convention
What is it called when copper can be stretched into s thin wire?
Most cases of hypertension A. can be treated by lowering salt intake. B. have no known cause. C. are directly linked to stress. D. can be treated