basaniprecious40
basaniprecious40 basaniprecious40
  • 03-08-2021
  • Mathematics
contestada

of a loaf of brown bread costs R6, how much will 4 halves cost?​

Respuesta :

loconte loconte
  • 03-08-2021

Answer:

R12

Step-by-step explanation:

Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-08-2021

Answer: R12

Explanation:

Cost of 1 loaf = R6

Cost of 4 halves = 6/2×4

= 6 × 2

= R12

Please click thanks and mark brainliest if you like

Answer Link

Otras preguntas

David made 30 cups of tea per hour. Andrew made 35 cups of coffee per hour. This week David made an additional 10 cups of tea. Write an expression that represen
how did geography influence the location of European colonies?
Explain how you can use place value patterns to describe how 50 and 5,000 compare
Who is W. E. B. Du Bois?
round 9,254 to the nearest hundred
Is the clause in parentheses an adjective or adverb clause? Edgar Allan Poe was an American author (who wrote Gothic and macabre short stories).
Why would a freedman agree to become a sharecropper?
You are working at establishing a computer network and communications support for incident personnel. Where are you working? a. Operations Section b. Planning S
why did Germany abandon the "Sussex pledge"
A skier needs to buy new ski poles during a ski trip to Utah. The price of the poles is $24 and the sales tax is 4.7%. What is the total cost of the poles, roun