lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

the 22nd amendment was passed as a reaction to what event
who was appointed as commander-in-chief of the colonial army
A sincere trust in ones own abilities leads to emotional and mental conditionsTrue?False?
Simplify the following expression. (z^3)^4(q^3)^0
you want to become more physically fit, but you often make excuses for why you don't have time to go to the gym. what is the best way to remedy this situation?
When we communicate through body movement, we use (Points : 1) kinesics. chronemics. verbal communication. artifacts.
Find the slope of the line passing through the pair of points or state that the slope is undefined (-3,3) and (-8,4)
What was a main goal of Portugal, in terms of increasing trade within the Indian Ocean basin? A. to forge military alliances with important empires B. to secure
which number is a perfect square? 33 37 48 49
PLEASE HELP ASAPPPPPPPP