bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

Plz help will mark brainliest
Which underlined phrases are infinitive phrases? Select two options.
What is one what is one reason that Thomas Paine thinks the colonies stand a good chance against the British
Could you please help me
If you can give me to the answers for all the equations put on the picture you would be the love of my life
What is the poem's rhyme scheme? A. aabb B. abab C. abcb D. abcd
why is it cold in new york
Shipping rates for Company A and Company B are shown in the tables below. Which company has shipping rates that represent a proportional relationship? Explain.
what do young people generally think of others who use drugs
Gabriel needs d more dollars to buy a new video console that coast $156.75. He has saved $98.26. Solve the equation $98.26 + d = $156.75 to find out how much mo