pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

How has human geography prevented the Israelis and Palestinians from reaching the “understanding” that Ralph Waldo Emerson cites as necessary for achieving peac
someone who’s smart English wise help me out here
the force of attraction between the earth and objects on it is called..
Which of the following functions is graphed below? 15 10 5 -8 -6 -4 -2 0 2 4 6 8 ch [x® -3,xs 2 A. y = 1x2 +6, x> 2 O B. y - [x2 -3.x > 2 1x2 +6, 52 O c.
When Bethany saw Timmy before her surgery, what did she say over and over?
Write in a 4-5 sentences about what is “Ten days in a Mad-House” by Nellie Bly about?
write an equation in standard form of the line that passes through the given point and has the given slope (4,-1); m=3 PLEASE HELP NEED DONE ASAP WILL GIVE BRAI
.............................
can you do LCM in division method of 550,750,900 plzz​
I’m having a lot of trouble, can someone guide me, step by step?