s3erepalbest s3erepalbest
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

Anthony bought six pounds of fish for $13.80. based on that cost , how much would 2.5 ibs of the same fish cost?

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 01-01-2017
6 pounds cost $13.80

1 pound will cost $13.80/6

2.5 pounds will then cost  13.80/6 * 2.5 = $5.75

$5.75
Answer Link

Otras preguntas

The major cause of ozone depletion is?
Which statement describes how the Johnson administration supported the Civil Rights movement? A.Johnson's Department of Education cut off funding to schools wit
Lee Iacocca's career was built on successfully leading the design and development of the highly successful Ford Mustang. True False
5 children's vaccines that are required by law of 1986
In what ways should an electronic or scanned resume different from a printed resume A. None, both our pre-printed forms supplied by the employer B.special forma
What is a Flucrum i need help because that is what we are learning about in school. Thank you who ever helps me.
A meiotic division produces _____ daughter cells. 1 2 4
what is the percent of 9 out of 106
Complete the following sentences with the correct Spanish words. 1. Preparamos toda la comida en . 2. Yo duermo en mi cama, que está en
Who ran the Soviet Union? A. Communists B. monarchists C. capitalists D. Fascists