MakyiSpencer14 MakyiSpencer14
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

A 64 oz bottle of apple juice costs $2.39 and a 20 oz bottle cost $0.79 which is better to buy

Respuesta :

molly37 molly37
  • 01-01-2017
the awnser to that question is 64
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-01-2017
The answer is the 64 oz bottle of apple juiceis the better buy. You just need to divide and find the number that is less or cheaper
Answer Link

Otras preguntas

find the slope of the line that passes through the points (-6, - 18) and (-7, -17)
find the simple interest due on a 270-day loan of $20,000 at an interest rate of 8.875%
What were the drawbacks of voluntary trade during India's Vedic Age?
Which of the following is NOT true about essential body fat? A The human body would not function normally without essential body fat. B. Essential body fat acc
30 POINTS! Find x if ∠m1 = 2x + 10 and m∠2 = 3x - 6 Answer choices: 42, 24, 4, 16
Which statements are examples of debatable claims about immigration? select two options.
9×100+9×10+0×1+0×1/10+3×1/100+7×1/1000
Find the area of the shaded regions
Which of the following is NOT a style of painting? A. bodegón B. retrato C. paisaje D. pizarra the answer is c
Use the frequency table to determine how many students received a score of 70 or better on an English exam.