135136 135136
  • 01-11-2021
  • Mathematics
contestada

Juan spent $3.48 on apple juice. Apple juice costs $0.12 per ounce. How many ounces of apple juice did Juan buy?

Respuesta :

jjodlask
jjodlask jjodlask
  • 01-11-2021

Answer:

29 ounces of juice

Step-by-step explanation:

3.48 divided by .12 is 29 ounces

Answer Link

Otras preguntas

What are liquid crude oil and petroleum made from? A. small marine organisms B. small land-based organisms C. compressed rock and sediment D. decomposing in
Why was the Act of Settlement passed?
What is the area of the figure? A. square inches B. square inches C. square inches D. square inches
Convert the following fraction into its decimal equivalent: 3/8
Solve for x. -x + 4 = 32
What was the message of Thomas Paine's Common Sense? A. The colonies should break from Britain and form a new government elected by the common people. B. The c
List of behavior disorders
3/7s=-8 can you please help me find the answer?
The phrase change that takes place when a gas becomes a liquid is called
The pronunciation key in a dictionary gives samples of words for each sound. a. True b. False