forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

What contributed to the rise of the high Middle Ages
Please answer with explanation
can 28/252 be simplified into sevenths
What is |-2.24|? A. -224 B. -2.24 C. 2.24 D. 224
9. The author most likely chose to call this story "The Cold Equations" because he (5 points) A.) believes that space is a freezing wasteland B) wants to i
10 POINTS. please help me =( Read the following excerpt from the article "Vision, Voice and the Power of Creation: An Author Speaks Out," by T. A. Barron, and a
Which student factored the expression x3 - 7x - x2 + 7 correctly based on their answer below? Jane: (x + 1)(x2 - 7) Mariah: (x - 1)(x2 + 7) Roger: (x + 1)(x
Stan is making a trail mix that has a combination of peanuts and raisins. The mix is 3 parts peanuts and 1 part raisins. How many cups of raisins does he need
I don't know what the answer is or what this means!
Victor need to mix 2 cups of apple juice concentrate with 3.5 cups of water to make apple juice .Victor has 6cups of concentrate .How much apple juice can he ma