We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

The interior of Australia, which is sparsely inhabited with low plateaus and plains is called A. The coral reef B. The Outback C. The atoll D. The outer isl
You are a volunteer at a physical therapy clinic. a set of stairs you use to help patients is shown with it's dimensions. What is the volume of the set of stair
When did worshiping of ancient Greek gods come to an end?
The longest interval of time is called _____. an eon a period an era a century
Why did parliament decide to pass four new Laws in the Massachusetts colonies in 1774?
Description about a fake super hero??
What is 6 to the tenth power
Which type of chemical bond is formed between two atoms of bromine? (1) metallic (3) ionic(2) hydrogen (4) covalent
Nagel’s argument that hostility or aggression should be directed at its true object means that which of the following would probably not be permissible? (Points
Nephridia, the excretory organs in earthworms, are equivalent to the ____________ in humans and frogs.