flipflopchick02
flipflopchick02 flipflopchick02
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

The price of one type of cheese is $2.60 per pound. What is the cost of a 2.5-pound package of cheese?​

Respuesta :

PatrickOmey PatrickOmey
  • 03-12-2021
The price would be 2.60*2.5=$6.50

Just multiply the price cause it’s by the pound and multiply it by how many pounds
Answer Link

Otras preguntas

solve for y.try factoring first,if factoring is not possible or difficult use quadratic formula,(y2  2isabovey -10y+23=0)
What led to the diverse populations of New York and New Jersey?
what does the numerator tell us in fraction
what are facts on Loyalists?
Is Smoking in Japan Illegal? Please help me :)
An ecosystem includes what?
what did Benjamin franklin feel strong about
which geographic feature most aided england during the industrial revolution?
one way in whick Robespierre and Louis XVI of France are similar is that both
Which is a solution to the equation y=5x-6