eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

what did the Muslims gain from the crusaders ?
Who established a school for navigation?
I would like to know if 1 km is greater or less then 999 m
The volume of a cylinder with height to radius ratio of 4:1 is 108 pie centimeters cubed. Find the radius and height of the cylinder.
expand and simplify this can you help  (2x²−3x+4) ( x²+5x−7)
What does an acid+base make
I need to factor 5a^2 + 7a + 6b^2 - 4b  but I can't figure it out.......could it possibly be prime?
How do figure out 120/f = 1.2?
A person sees a ball and kicks it, in part because of actions of the nervous system. Using the parts of the nervous system listed bellow, describe the path of n
how do I solve 9 1/9 - 5/6